Рахувати тепло: як Запоріжжя випередило «Закон про лічильники» і що ще потрібно зробити

03/11/2016

У цьому році усі житлові будинки Запоріжжя мали б увійти в опалювальний сезон із лічильниками тепла. Завадили цьому лише масові викрадення. За словами генерального директора концерну «Міські теплові мережі» Олександра Грека, навіть не зважаючи на крадіжки, Запоріжжя обладнане тепловими лічильниками ледь не найкраще в Україні. Як вдалось досягти такого результату та яких змін слід очікувати у найближчі два роки – у матеріалі Геннадія Матвієнка.

Лічильник у кожен дім

У Запоріжжі 3646 будинків опалюються концерном «Міські теплові мережі». Станом на лютий 2015 року лічильниками тепла були обладнані лише половина з них – 1860. Таку інформацію повідомив екс-гендиректор концерну Сергій Фоміч на засіданні депутатської комісії на початку минулого року. На тій же комісії депутати підтримали плани про обладнання усіх запорізьких будинків лічильниками тепла протягом наступних двох років.

За декілька місяців плани на 2015 рік були затверджені. 1385 лічильників мав би встановити концерн «Міські теплові мережі» за рахунок інвестиційної програми (тобто за рахунок тарифу). Ціна питання – 21,9 млн грн. Ще 521 вирішили встановити за рахунок міського бюджету. На це виділили 17,2 млн грн. Різницю в цінах можна пояснити різким стрибком долару у лютому 2015 року, адже концерн «МТМ» придбав лічильники у лютому, а комунальники їх купували лише влітку.

Концерн майже впорався із запланованим – у минулому році встановили 1251 лічильник із 1385. Довиконали план вже у 2016-му, а вже за новою інвестиційною програмою встановили ще 400 лічильників загальною вартість 9,4 млн грн. Таким чином 100% житлових будинків Запоріжжя мали б бути обладнані засобами обліку. Тепер мешканці будуть платити не за нормативом, а за показами лічильника, поділеними на квадратуру кожної квартири. Такий розрахунок мав би бути у платіжках у всіх запорізьких житлових будинках, якби не масові викрадення лічильників.

«За моїми даними, Запоріжжя – один з лідерів за встановленням приладів обліку теплової енергії на будинках. Ні в якому місті я не чув, щоб до опалювального сезону 100% будинків були готові (зі встановленими лічильниками – прим. авт.). Єдине, що нас вибило з статистики – 118 приладів вкрали. До кінця листопада ми плануємо їх відновити. І до того моменту всі будинки в Запоріжжі з приладами обліку теплової енергії», – повідомив генеральний директор концерну «МТМ» Олександр Грек.

Через викрадені лічильники мешканцям доведеться платити за опалення за нормативами. Щоб закупити нові прилади, з міського бюджету наприкінці жовтня виділили майже п’ять мільйонів гривень. Встановити їх обіцяють до кінця листопада, проте, в деяких будинках, не дочекавшись лічильників від влади, самостійно купують прилади. Так вирішили зробити у новоствореному ОСББ «Чарівна 117», якому КП «Наше місто» поки що не передало будинок в управління. Як розповіла голова ОСББ Марія Лучковська, 14 вересня у їх 9-поверховому будинку вкрали лічильник тепла. Протягом місяця мешканці будинку зверталися у всі інстанції, але ніякої реакції ні від комунальників, ні від влади не було. Тому мешканці вирішили за власний кошт купити лічильник. За словами Лучковської, це економніше, ніж якби вони платили за нормативами в очікуванні лічильника. Прилад обійшовся у 22,3 тисячі гривен. Мешканці підрахували, що потрібно скинутися приблизно по 160 гривень з квартири. Спочатку зібрали по 250 гривень – на випадок, якщо не всі заплатять, а після перерахували. За підрахунками мешканців, різниця між оплатою за лічильником і без у середньому становила 400 гривень з квартири у холодні місяці.

Проте, не можна сказати, що мешканцям всіх будинків вигідніше платити за лічильником. Як розповіли експерти проекту PROконтролюй, мешканці багатьох 2-4 поверхівок після встановлення приладу обліку стали платити більше, ніж за нормативами. Це пов’язано з поганою енергоефективністю будинків. А ось мешканці 9-поверхівок навпаки почали платити менше.

Лічильник у кожну квартиру

Успіхи Запоріжжя у встановленні засобів тепла є винятком із загальноукраїнської ситуації. За даними розрахунків Національного екологічного центру України, близько 43 тисяч житлових будинків в Україні не обладнані лічильниками споживання тепла – це 51% від загальної кількості. Іншими словами, у 49% будинків неможливо підрахувати, скільки було використано тепла. У Запорізькій області ситуація трохи краща – лічильниками обладнані лише 60% будинків. Найгірша ситуація у Тернопільській області – тут з приладами обліку лише 7% будинків. Найкраща – у Львівській (73%), Миколаївській (68%) та Вінницькій (67%) областях.

Одночасно виправити ситуацію у всіх регіонах країни має прийняття Закону «Про комерційний облік комунальних послуг». Він є вимогою Угоди про Асоціацію з ЄС. У документі прописана ще стара директива 2006/32/ЄС, але вона вже втратила чинність і замість неї була прийнята директива 2012/27/ЄС. Саме її має впровадити Україна.

0001

18 жовтня закон пройшов Закон пройшов перше читання у Верховній раді. Якщо він буде прийнятий, то всі нежитлові (до 1 жовтня 2017 року) і житлові будівлі (до 1 жовтня 2018 року) мають бути обладнані будинковими вузлами обліку. Як ми вже знаємо, у Запоріжжі вже обладнали 100% будинків лічильниками тепла. А ось інше положення законопроекту запоріжцям може бути цікавим. У багатоквартирних будинках, де налічується більше одного споживача, проект Закону передбачає обов’язкове встановлення індивідуальних засобів обліку скрізь, де це можливо технічно і економічно вигідно. Терміни такі самі – до 1 жовтня 2017 року для нежитлових будівель та до 1 жовтня 2018 року для житлових. Тобто, споживач буде платити не за квадратні метри, а за спожите тепло.

У разі ухвалення закону, у мешканців з’явиться стимул робити свій дім енергоефективним.  У такому випадку, без регуляторів температури опалення не обійтись. Тоді, коли в приміщенні дуже спекотно, або на вулиці відносно тепло, є змога прикрутити регулятори на радіаторах опалення, зменшуючи витрати теплоносія та температуру батарей. Внаслідок цього лічильник чи розподілювач тепла фіксує зменшення кількості спожитої теплової енергії та досягається реальна економія грошей.

Але і цього замало. Щоб батареї давали максимальну віддачу, слід, щоб труби і батареї були ізольовані від стін, щоб теплоносій грів повітря, а не стіни; утеплити двері і вікна, оскільки через вікно втрачається понад 30% тепла; за батареями рекомендується встановити тепловідбивні екрани з пінофолу.

Лічильник чи розподілювач?

Індивідуальний лічильник встановлюється лише у будинках з горизонтальною розводкою труб, а частка таких будинків у Запоріжжі  невелика. Його вартість – 3-4 тисячі гривень, але він дуже швидко окуповує свою вартість.

3

однотрубна схема з горизонтальною розводкою

Розподілювач – рішення для будинків з вертикальною розводкою. Розподілювач чіпляється на кожну батарею, коштує порівняно 500 гривень і обраховує тепло, що виділяє радіатор. Покази цих приладів використовуються замість квадратних метрів при розподілі показів будинкового лічильника тепла між квартирами. Недолік – з нього є користь лише тоді, коли такими приладами обладнано не менше 75% квартир.

2

двотрубна схема з вертикальною розводкою

1

однотрубна схема з вертикальною розводкою

Гендиректор концерну «Міські теплові мережі» Олександр Грек впевнений, що за наявності фінансування проблем зі встановленням індивідуальних лічильників не виникне. Також він повідомив, що підприємство зацікавлене в ухваленні цього закону і з іншої причини. Сьогодні підприємство недоотримує приблизно 60% коштів за надану гарячу воду, без урахування усіх втрат. Це пов’язано з декількома аспектами, включаючи і використання мешканцями магнітів. Коли буде прийнятий цей закон, то комерційним лічильником буде домовий лічильник. Тобто мешканці будинку будуть платити за лічильником, який встановлений на будинок, але в пропорції, яку їм показав індивідуальний прилад обліку.

Як вирішували проблеми обліку тепла європейці?

Проблема тепломодернізації та обліку свого часу гостро постала і перед європейцями. Експерти Інформаційної кампанії «Сильніші разом» наголошують, що досі не всі європейські будинки обладнані індивідуальними лічильниками, але от з питанням загальнобудинкових приладів обліку наші західні сусіди вже давно справились. Вихідні дані були не кращими, ніж у нас – погана термомодернізація (особливо країни пострадянського табору – Польща, Чехія, тощо), вертикальна розводка в більшості будинків (Німеччина, Італія).

До слова, якраз проблема обліку тепла для кожної квартири у будинках з вертикальною розводкою була вирішена данським інженером Одіном Клоріусом в семидесятих роках. Саме він винайшов вищезгадуваний розподілювач тепла.

Історія індивідуального обліку комунальних послуг у Європі нараховує уже понад двадцять років. Показники економії теплової енергії, яких досягають за рахунок щоквартирного обліку, становлять 20-50% у Західній та Східній Європі відповідно. Капітальні ж витрати на встановлення лічильників повертались за півтора-три роки.

В польському Щеціні, до прикладу, усі ОСББ у старих будинках провели комплексну термомодернізацію – терморегулятори на  опалювальних приладах, автоматичні балансуючі клапани на стояках опалення, індивідуальні лічильники тепла, терморегулятори на системи гарячого водопостачання, модернізація теплопунктів, а також ще зовнішнє утеплення, теплоізоляція дахів, заміна вікон.  Результат – протягом 1998-2004 років використання теплової енергії зменшилось на 43%. У Варшаві ж після утеплення стін, горищ, встановлення терморегуляторів на батареях, лічильників тепла і нових котлів використання теплової енергії зменшилось на 52%, а фінансові витрати – на 45%.

Як же на практиці, європейці розраховують, скільки мають оплатити за тепло у поточному місяці? Зазвичай 30% показників загальнобудинкового лічильника мешканці будинку оплачують пропорційно до квадратури площ квартир, а 70% – з огляду на показники індивідуальних лічильників та розподілювачів. Таким чином вирішується проблема загальнобудинкових втрат тепла, оплати за опалювання місць загального користування, а також унеможливлюється практика «нульової оплати» при вимкнених радіаторах і опаленні «за рахунок сусідів». Якщо розподілювачів і індивідуальних лічильників нема – все оплачується пропорційно до площі.

Цікавим моментом є те, що часто мешканці будинка платять певну стандартну суму на рік, і вже потім проводиться її перерахунок відповідно до показників лічильника. Якщо треба – мешканець доплачує, якщо виявляється, що він заплатив забагато – це вноситься як передоплата за наступний рік.

фото: pixabay.com, svoeteplo.org