Лічильник розбрату: чи має право “Запоріжгаз” встановлювати будинкові прилади обліку

13/09/2016

Другий місяць у Запоріжжі проходять баталії між мешканцями багатоквартирних будинків та співробітниками “Запоріжгазу”. Споживачі не хочуть встановлення загальнобудинкових лічильників газу і вимагають прилад у кожну квартиру. Їх можна зрозуміти – ніхто не хоче платити із своєї кишені за сусіда. В облгазі кажуть, що діють за законом. Ми вирішили розібратись у ситуації.

Один із перших випадків встановлення будинкового лічильника, який отримав широкий розголос, стався за адресою вул. Героїв 93-ї бригади, 4 (Гудименка). Як повідомили мешканці, на під’їзді вивісили оголошення про індивідуальні ремонтні роботи, в якому не було жодного слова про встановлення лічильника. Коли люди побачили, що працівники “Запоріжгазу” вже підготували місце для прибору і повісили спеціальну коробку, вони викликали поліцію і заблокували робітників. “Це незаконно, ми вимагаємо встановлення лічильників у кожну квартиру”, – казали мешканці. Після декількагодинних переговорів облгаз зняв коробку і повернув трубу у вихідне положення.

Не менш гучні протистояння були і за іншими адресами. Наприкінці серпня на це відреагували депутати міської ради і запропонували міському голові утихомирити “Запоріжгаз” і відключити підприємству воду. Все ж таки, до цього не дійшло.

У цій ситуації Запоріжжя не єдине. Аналогічні конфлікти були і в інших містах України. Дніпро, Суми, Миколаєв, Одеса – тут також облгази встановлюють будинкові лічильники, мешканці, побачивши це, розганяють робітників і викликають поліцію. Для прикладу, аналогічна ситуація склалася біля одного із будинків у Кривому Розі.

У “Запоріжгазі” кажуть, що можуть самостійно вирішувати, які лічильники встановлювати споживачам – квартирні чи будинкові. Підприємство посилається на постанову Кабінету Міністрів від 27 січня 2016 року №46. Документ встановив порядок розрахунків за використання газу зі встановленим “загальнобудинковим вузлом обліку” (лічильником).

Закон України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” зобов’язує газорозподільні підприємства до 2018 року перевести усіх споживачів на комерційний облік газу. Іншими словами, усяке використання газу населенням повинне рахуватися лічильником. Станом на 1 липня 2016 року, у Запорізькій області газовою плитою без обліку користуються 211 тисяч споживачів, а це 75% від загальної кількості. Крім того, у нашому регіоні не перевели на комерційних облік усіх споживачів, які використовують газову піч, колонку та плиту, а також плиту і колонку, хоча за законом це мали зробити до 2012 та 2016 року відповідно. Більш того, лише один регіон Україна виконав вимоги закону – Сумська область.

Загалом, у Запорізькій області – один із найгірших показників оснащення квартир і будинків лічильниками. При середньому показнику по Україні 73,2%, у нашій області показник 61,7%. Гірше ситуація лише у Харківській та Донецькій областях, а також у місті Києві. Враховуючи те, що майже всі облгази в Україні контролюються однією людиною, така різниця в показниках незрозуміла.

Зазначимо, що в Запорізькій області газифіковані 559 тисяч 825 квартир і будинків. Наш регіон знаходиться на 10 позиції серед інших областей України.

У країни зараз немає грошей, щоб за 15 місяців забезпечити усіх користувачів газу індивідуальними лічильниками. Тому Нацкомісія і дозволила встановлювати загальнобудинкові вузли обліку. У ПАТ “Запоріжгаз” кажуть: щоб облаштувати 150 квартир багатоповерхового будинку індивідуальними лічильниками газу потрібно 350-400 тисяч гривень, а монтаж одного будинкового приладу обліку газу  коштує всього 50 тисяч гривень.

“За розрахунками Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг, загальна сума, необхідна для планованої установки індивідуальних приладів обліку газу по всій Україні, становить понад 4,6 млрд гривень, а термін – близько 10 років. Таку суму за два роки, що залишилися для реалізації Закону, неможливо сформувати в без значного підвищення тарифу на розподіл газу. Тому в ІV кварталі 2015 року НКРЕКУ визначила пріоритетним встановлення будинкових вузлів обліку”, – повідомили на підприємстві.

За затвердженою програмою, до кінця 2016 року облгаз має встановити 2000 будинкових лічильників на суму 49,3 млн гривень. Ініціювати їх встановлення на багатоповерховий будинок може як облгаз, так і самі споживачі. Важливий момент – договір про зняття показань з лічильнику облгаз повинен укладати не з усіма мешканцями, а лише з балансоутримувачем будинку або особою відповідальною за його експлуатацію. Якщо ж договір так і не буде укладено або мешканці не дадуть встановити лічильник, то “Запоріжгаз” може припинити газопостачання.

На підприємстві приводять приклад економії коштів за допомогою будинкового лічильнику. Начебто, у Павлограді є будинок, мешканцям якого у липні за лічильником на кожного нарахували 5,7 м. куб. газу, а за нормою вони б заплатили – 7,1 м. куб. Але ж ми всі розуміємо, що влітку економія можливо і є. А взимку наші люди люблять гріти будинок за допомогою газової плити. Зізнайтесь, у кожному будинку є така бабуся.

У облгазі також відкинули обвинувачення про начебто неправдиві оголошення на під’їздах. Мешканці будинків неодноразово жалілись, що їх повідомляють про якісь ремонті роботи, а про встановлення лічильників – ні слова. “Запоріжгаз” надав проекту “PROконтролюй” форму типового оголошення.

Інша справа, що підприємство ще жодного разу не розклеювало такі оголошення. У 2016 році у Запорізькій області ще не встановили жодного будинкового лічильника. На часі на будинках вішають лише спеціальні коробки, де у майбутньому буде засіб обліку. Коли ж почнеться встановлення саме лічильників, на підприємстві не кажуть.

Насправді, “Запоріжгаз” продовжує встановлювати й індивідуальні лічильники. Цього року на це виділено 29,5 млн гривень. Як повідомили на підприємстві, їх будуть встановлювати у будинках, в яких вже більше 80% споживачів користуються лічильниками.

Якщо у вашому будинку ставлять загальний лічильник, а ви не згодні розраховуватися за його показаннями, ви можете встановити квартирний лічильник газу за власні кошти. Іншого виходу немає.

Геннадій Матвієнко