Олігархи в платіжках запоріжців

02/09/2016

Кожного місяця мешканці Запоріжжя отримають рахунки за спожиту енергію, газ та багато інших послуг. Проте, мало хто знає кінцевих бенефіціарів своїх платежів. З комунальними підприємствами все більш-менш зрозуміло – вони засновані на власності громади і прибуток від їх діяльності, як би утопічно це не звучало, має отримувати саме вона. Все складніше з платіжками підприємств, які мають форму акціонерних товариств. Геннадій Матвієнко детально придивився до таких платіжок і знайшов у них людей зі списку українського Forbes.

ПАТ «Запоріжгаз»

Це газорозподільне підприємство обслуговує місто Запоріжжя і майже всю область (окрім Мелітополя). Держава володіла контрольним пакетом ПАТ «Запоріжгаз» та більшості інших облгазів до масштабної приватизації у 2012 році. Станом на 4 квартал 2011 року, 50% підприємства належало національній акціонерній кампанії «Нафтогаз», 24,7% контролювало ПрАТ «Газтек», а 14,5% – швейцарська «РосУкрЕнерго». ЧАО «Газтек» засновано чотирма кіпрськими офшорами, але за даними ЗМІ, фактичним власником підприємства є олігарх Дмитро Фірташ.

Фірташу належало і 50% «РосУкрЕнерго», а друга половина акцій контролювалась російським «Газпромом». Вже у 2012 році бізнесмен викупив пакет «Газпрому» і 14,5% «Запоріжжяобленерго» перейшло фірмі Centragas Holding Limited, бенефіцеаром якої є Фірташ.

Таким чином, на початку 2012 року структури олігарха сконцентрували 39,2% акцій «Запоріжгазу». Для повного контролю над підприємством його кампаніям потрібно було виграти конкурс з приватизації 25% акції і вони з цим успішно впорались. При стартовій ціні 14,1 млн грн, ПрАТ «Газтек» перемогло запропонувавши ціну 16,8 мільйонів гривень. Таким чином компанія сконцентрувала 49,9% «Запоріжгазу», а загальний пакет структур Фірташа зріс до 64,4%. У держави залишився лише блокуючий пакет – 25% акцій.

Загалом структури Дмитра Фірташа контролюють розподіл газу у 16 регіонах країни, а також володіють декількома міськгазами, зокрема і ПАТ «Мелітопольгаз».

ПАТ «Запоріжжяобленерго»

Запорізьке обленерго входить до четвірки найбільших енергопостачальних компаній України. Хоч 60,25% акцій «Запоріжжяобленерго» належить державі, підприємство контролює менеджмент орієнтований на міноритарних акціонерів, а саме – Григорія та Ігоря Суркісів. Власники ФК «Динамо» контролюють офшор Lex Perfecta Limited, якому належить 16,5% акцій обленерго. За даними ЗМІ, загальний пакет братів Сукрісів у «Запоріжжяобленерго» складає 25,9%.

Серед міноритарних акціонерів підприємства також олігархи Костянтин Григоришин та Ігор Коломойський. Вони вдвох володіють офшором Bikontia Enterprises Limited у власності якого 12,3% акцій «Запоріжжяобленерго».

У минулому році стався конфлікт з призначенням керівників «Запоріжжяобленерго». Фонд держмайна хотів змінити орієнтованого на Суркісів генерального директор Ігоря Корніленкова і призначити на цю посаду Віталія Цадо, який раніше працював директором «Луганського енергетичного об’єднання» Костянтина Григоришина. В результаті, держава, як мажоритарний акціонер, так і не змогла призначити людину з орбіти Григоришина, а Корніленков втримався на посаді.

Під керівництвом Ігоря Корніленкова «Запоріжжяобленерго» провело оборудку з ПАТ «Енергомережа» бізнесмена Дмитра Крючкова (учасники ринку неофіційно пов’язують його з Григорієм Суркісом), наслідком якої стала втрата 346 млн грн. Зараз НАБУ через суд намагається повернути ці гроші, а Корніленкова змінив на посаді його заступник Юрій Лисняк.

Восени Фонд держмайна планує виставити на продаж 60,2% акцій ПАТ «Запоріжжяобленерго». Зацікавленість у купівлі підприємства публічно висказав Ігор Коломойський. За даними Економічної правди, приватизувати підприємство мають намір і брати Суркіси.

ПАТ «Укртелеком»

Найбільший в Україні оператор фіксованого зв’язку. За останніми даними, у Запоріжжі «Укртелеком» має 170 тисяч абонентів.

92,7% акцій компанії були у державній власності до 2010 року, а потім уряд Миколи Азарова виставив цей пакет на приватизацію. За результатами конкурсу з одним учасником, «Укртелеком» було продано австрійському консорціуму EPIC за 10,57 мільярда гривень. За даними ЗМІ, приватизаційні умови були виписані таким чином, що їм не відповідали як вітчизняні так і іноземні інвестори, окрім консорціуму EPIC. Власником акцій стало ООО «ЕСУ», зареєстроване на кіпрський офшор Epic Telecom Invest Limited, яким в свою чергу володіли австрійці.

Учасники ринку казали, що новий власник працює в інтересах «групи донецьких бізнесменів, близьких до влади», яким пізніше буде передано актив. В результаті так і сталося – у 2013 році «Укртелеком» став частиною групи СКМ найбагатшої людини України Ріната Ахметова. Фірму-акціонера «ЄСУ» викупив офшор UA TelecomInvest Limited, бенефіціаром якого є Ахметов.  Деталі та вартість угоди не розкриваються.

Як потім з’ясувалося, після перепродажу «Укртелекому» офшор Epic Telecom Invest Limited перейменували у Raga Establisment Limited. Одним з директорів цього офшору є Георгіа Георгіу, який працює секретарем в компанії Utelo Holding Limited. Кінцевим бенефіціаром останньої є Юлія Льовочкіна – сестра Сергія Льовочкіна. На час приватизації «Укртелекому» Льовочкін працював у Адміністрації президента Януковича. Після оприлюднення цих даних, Льовочкін і СКМ розповсюдили свої заяви про непричетність до приватизації «Укртелекому».

Геннадій Матвієнко, фото theinsider.ua