Німецьке коріння: у запорізького «Умвельту» змінився власник, а «Ремондіс» більше не працює в Україні

02/09/2016

У листопаді минулого року кампанію «Ремондіс Запоріжжя» перейменували. З того часу запорізький монополіст зі збору та вивезення сміття називається «Умвельт Запоріжжя». Причини такого рішення ніхто не пояснив. Насправді ж все просто – німецька Remondis продала свої активи в Україні. Хто став новим власником, розбирався Геннадій Матвієнко.

Як все починалось

У 2006 році Запорізька міська рада проводила тендер на розробку полігонів твердих побутових відходів. У конкурсі перемогло підприємство «Ольф ЛТД» запорізького бізнесмена Сергія Ольшанського (екс-депутат Запорізької облради фракцій блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція» та Партії регіонів). У фірмі обіцяли протягом року створити лінію сміттєпереробки, потужність якої дозволяла б щодня утилізувати до 200 тон твердих відходів. Для реалізації проекту «Ольф ЛТД» і запорізька влада розпочали співробітництво з німецької компанією Remondis, заснованою родинною групою компаній Rethmann.

У 2008 році після декількох раундів переговорів сторони вирішили створити ТОВ «Ремондіс Запоріжжя». У спільному підприємстві частки розподілилися у таких пропорціях: 44% – запорізьке комунальне автотранспортне підприємство «Комунсантрансекологія», 41% – ТОВ «Ремондіс Україна», 10% – німецька компанія «Ремондіс Інтернаціональ ГМБХ» (засновник ТОВ «Ремондіс Україна»), 5% – ТОВ «Ольф ЛТД». Через рік «Ремондіс Україна» викупила долю фірми «Ольф ЛТД». Таким чином німці збільшили свою загальну частку у «Ремондіс Запоріжжя» до 56%.

Підприємство під брендом «Ремондіс» заснували не тільки в Запоріжжі. Протягом декількох років з’явились «Ремондіс Мелітополь», «Ремондіс Бахмут», «Ремондіс Черкаси» та інші.

Зміна назви

«Ремондіс Запоріжжя» і всі інші українські підприємства цього бренду перейменували майже рік тому. З 18 листопада 2015 року запорізьке підприємство називається «Умвельт Запоріжжя». За два місяці до цього змінила назву і головна українська компанія бренду на «Умвельт Україна». Також «Ремондіс» вийшов із засновників цього підприємства. 100% ТОВ «Умвельт Україна» перейшло до німецької фірми AK Umweltinvest GmbH.

Таким чином 56% ТОВ «Умвельт Запоріжжя» тепер належить ТОВ «Умвельт Україна», яка заснована німецькою AK Umweltinvest GmbH. На перший погляд, фірму «Ремондіс» просто перейменували у Німеччині, а після цього перейменували і українські дочірні підприємства. Насправді це не так – компанія під брендом «Ремондіс» продовжує працювати, але покинула український ринок. З розділу Сountries (країни, в яких працює Ремондіс) українське представництво зникло.

Ремондіс

http://www.remondis.com/en/rgw/fallback-v2/topics/countries/

Новий власник

Компанія AK Umweltinvest GmbH заснована у німецькому Дюссельдорфі. За даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, кінцевим бенефіціаром німецької фірми виступає Олександр Вікторович Крівенцев з Києва. Зараз він очолює ТОВ «Умвельт Україна», а до цього протягом семи місяців у 2012-2013 роках був директором ТОВ «Ремондіс Україна».

Така інформація в українському реєстрі не означає, що Крівенцев є власником AK Umweltinvest GmbH. Реєстр іноді показує бенефіціаром людей, які насправді є директором засновника.

скрін з реєстру

Ми отримали платний витяг з німецького реєстру підприємств. За його даними, AK Umweltinvest GmbH було засновано у березні 2015 року зі статутним капіталом 25 тисяч євро. За курсом НБУ на дату створення фірми, статутний капітал складає 660 тисяч гривень. Для прикладу, статутний капітал ТОВ «Умвельт Запоріжжя» – 55 мільйонів гривень. На жаль, дізнатись хто є власником кампанії у німецькому реєстрі неможливо. Проте, Олександр Крівенцев з Києва зазначений як генеральний директор AK Umweltinvest GmbH.

А ось повідомлення на сайті Bloomberg, провідного провайдера фінансової інформації, дає інші дані про контролера засновника ТОВ «Умвельт Запоріжжя». 21 січня 2016 року начебто було оголошено про угоду, за якою «Умвельт Україна» працює як дочірнє підприємство іншої німецької компанії – Veolia Umweltservice GmbH.

bloomberg2

У коментарі проекту PROконтролюй представники компанії «Умвельт Україна» повідомили, що дані факти не відповідають дійсності.

Якщо все ж таки «Веолія»

Veolia Umweltservice GmbH – компанія зі штаб-квартирою у Гамбурзі, яка працює у бізнесі управління відходами. Вона є частиною французької компанії Veolia Environnement. Остання спеціалізується на чотирьох видах діяльності – водопостачання, комунальні послуги, енергетика та транспортні послуги. Серед її акціонерів великі французькі компанії – Deposits and Consignments Fund, Dassault Group, Velo Investissement, та інші.

Veolia Umweltservice GmbH з 90-х років працює на українському ринку відходів під брендом Альтфатер. Так в Україні зареєстровані «Альтфатер Київ», «Альтфатер Тернопіль», «Альтфатер Чернівці», «Альтфатер Одеса» та «Альтфатер Крим».

«Ремондіс» і «Веолія» мають досвід співпраці на українському ринку відходів. У 2011 році їх дочірні підприємства «Ремондіс Україна» і «Альтфатер Київ» заснували асоціацію «Український екологічний альянс».

Є всі підстави вважати, що Veolia Umweltservice  порушує антиросійські санкції, веде діяльність у анексованому Криму та інвестує в окупований півостров.

У 1998 році Veolia Umweltservice зареєструвала фірму «Альтфатер Крим». Компанія займається збором та вивезенням сміття у Ялті. Після окупації півострову російськими військами, у вересні 2014 року Veolia Umweltservice GmbH заснувала «Альтфатер Крим» у російській юрисдикції.

Згідно отриманою виписки із російського реєстру юридичних осіб, «Альтфатер Крим» зареєстровано безпосередньо на Veolia Umweltservice GmbH.

Через російську анексію, у грудні 2014 року Європейський союз ввів повну заборону на інвестиції у Крим. Німецький власник «Альтфатер Крим» порушує цю заборону. За словами «міністра» ЖКГ Криму Сергія Карпова, не дивлячись на санкції, Veolia Umweltservice GmbH продовжує працювати і готова інвестувати в окупований Крим.

«На ЮБК у нас, вопреки всему и всем, работает французская компания. Называется Veolia. Т.е. под санкциями французы в российском Крыму работают. Мы их поддерживаем. Мы под них выделяем отдельный кластер в Большой Ялте. Собственники у них – немцы и голландцы, по-моему. Т.е. это крупная компания, готовая зайти с инвестициями. Они и сейчас уже работают. У них стоит сортировка. Это одна из первых компаний, если не первая, кто начал заниматься раздельным сбором мусора», – нещодавно казав Карпов.

За даними інвестиційного порталу так званої Республіки Крим, 3 березня 2016 року «Альтфатер Крим» уклало угоду на інвестицію 30 мільйонів рублів у створення «оператора по обращению с твердыми коммунальными отходами».

Доповнено 05.09.

Вже після публікації цього матеріалу, на сайті Bloomberg внесли зміни в оголошення про ТОВ «Умвельт Україна». У тексті була замінена компанія Veolia Umweltservice GmbH на компанію Umwelt Invest GmbH. Хто ж є фактичним кінцевим власником 56% акцій  ТОВ «Умвельт Запоріжжя» наразі невідомо.

Геннадій Матвієнко